Konstrakta – previše nekonvencionalna za pobedu?

„Uoči takmičenja za „Pesmu Evrovizije“ čije se finale održava 14. maja u Torinu, jedna pop-autsajderka privlači veliku pažnju. Još pre dva meseca pevačica Ana Đurić Konstrakta je izvan Srbije bila poznata u najboljem slučaju ljubiteljima alternativne muzike u državama takozvane jugosfere. A sada tu četrdesettrogodišnju pevačicu slave kao srpsku Lejdi Gagu, i to ne samo u zemljama bivše Jugoslavije“, piše list Štutgarter nahrihten. „Broj pregleda nastupa sa pesmom ’In Corpore Sano’ odavno je premašio broj stanovnika Srbije i iznosi preko 14 miliona. I njena prva proba u Torinu takođe je naišla na veliko interesovanje u internetu.

„Bivša pevačica beogradskih indi pop bendova ’MistakeMistake’ ili ’Zemlja Gruva’ očekivala je da će na srpskom takmičenju za predstavnika na Pesmi Evrovizije dobiti samo malo reklame za svoj video pod nazivom ’Triptih’. Taj video-performans, sačinjen od tri pesme, preispituje socijalne norme kao što su ideal večne mladosti, tabu starenja, opsednutost lepotom i zdravljem, i lov na novac, moć i prestiž. Beogradski list ’Danas’ opisuje njenu stvar kao ’pesmu koja nije pisana da bi se dopala evrovizijskoj publici’.“

„Izgleda da je refren – ’umetnica mora biti zdrava, biti zdrava, biti zdrava…’ – u pandemijskim vremenima pogodio nerv njenih zemljaka“, piše list iz Štutgarta. „Ali ni sama pevačica i kompozitorka ne može baš do kraja da objasni iznenadni i kasni uspeh. Slika i ton su na beogradskom takmičenju prema njoj jednostavno bili u skladu: ’U publici je kliknulo i onda je išlo samo od sebe’.“

„Iscrpne analize njenog teksta u regionu su odavno mnogostruko premašili njegovu dužinu. Ponekog muzičkog kritičara njen performans pranja ruku podseća na balkanske političare, koji stalno peru ruke od svega. Drugi inspiraciju za njen nastup pronalaze u konceptualnoj umetnici Marini Abramović ili slute oštru kritiku stanja u zdravstvu i ’bolesnom društvu’, ili kritiku lošeg zdravstvenog osiguranja slobodnih umetnika. Tekstovi njenih pesama, kaže ona, imaju ’više slojeva’ i ’milion podtema’: ’Svako neka izabere šta želi da čuje’.“

Autor DW

Foto: EBU