Jeziva misterija o AVIONU I 227 PUTNIKA KOJU SU NESTALI PRE DEVET GODINA i nikad nisu pronađeni

Netflix-ov dokumentarni serijal „MH370: The Plane That Disappeared“ (Avion koji je nestao) bavi se jednom od najvećih misterija savremenog doba. Kako je rekao novinar Džef Vajz: „Avioni poleću i sleću, ali avioni ne nestaju bez traga“.

Priča o letu MH370 od 8. marta 2014. godine je zagonetka koju još uvek niko nije odgonetnuo. Mlaznjak Boing 777, Malezije Erlajnsa, sa 227 putnika 42 minuta posle ponoći, označen kao MH370 nestao je na putu iz Kuala Lumpura ka Pekingu. Nakon komunikacije pilota aviona sa malezijskim kontolorima kojima je poslao poruku: „Laku Noć. Malezijski 370“ potpuno je nestao sa lica zemlje. Ovo je uznemirujuća scena koja otvara Netflix dokumentarac.

Zahari Ahmad Šah, pilot, sa 227 putnika kada je prešao u vijetnamski vazdušni prostor kao da je ispario. Gubi im se svaki trag čak i posle opsežne potrage koja još uvek traje. Od potpune medijske konfuzije i izjava malezijskih vlasti, preko teorija o masovnom samoubistvu koje je predvodio pilot, preko terorističkih ideja, pa sve do natprirodnih ideja, nijedna nije našla utemljenje u stvarnosti.

Prema prvobitnom planu, ruta bi ovaj avion vodila severoistočno, preko Kambodže i Vijetnama, a početna potraga je bila fokusirana na Južno kinesko more. Međutim, dokazi sa vojnog radara, otkriveni kasnije, sugerišu da je avion iznenada promenio kurs, pa je tako potraga, koja je uključivala desetine brodova i aviona, proširena.

U svim ovim naporima pretraživano je Južno kinesko more i Tajlandski zaliv, Malajski prolaz i Andamansko more, piše „Euronews“.

Za nestalim malezijskim avionom zvanično se tragalo četiri godine. Reč je o operaciji koja se smatra jednom od najobimnijih i koja je u jednom trenutku uključivala toliku teritoriju da je ona bila srazmerna 1,5 odsto ukupne površine Zemlje. Nakon što su Malezija, Kina i Australija neuspešno završile potragu, malezijske vlasti potpisale su ugovor sa kompanijom Ocean Infinity, međutim ni tada nije pronađeno ništa, a porodice putnika nikada nisu odustale od poziva da se sa potragom nastavi.

Premda podvodna potraga nije dovela do uspeha, navodni tragovi počeli su da se pojavljuju na plažama. Dana 29. jula 2015. godine, dva metra dugačak komad avionskog otpada pronašli su volonteri koji su čistili plažu u Sent Andreu, na severoistočnoj obali Reuniona. Bila je to prva od više od 20 krhotina koje su pronađene na afričkoj obali i ostrvima u Indijskom okeanu za koje se sumnjalo da pripadaju nestalom avionu, piše BBC.

Malezija je zvanično nestanak aviona proglasila nesrećnim slučajem, ali je i to izazvalo ogorčenje porodica u Maleziji i Pekingu. I dok su godine prolazile, nizale su se različite teorije o nestanku ovog aviona, a javljali su se brojni stručnjaci za avijaciju koji su bili ubeđeni da znaju šta se tačno dogodilo.

Nestanak MH370 smatra se jednom od najvećih zagonetki vazduhoplovstva i upoređuje s neobašnjivim nestankom Amelije Erhart tokom leta preko Pacifika 1937.

telegraf.rs